Onemocnění oka, se kterým se v dnešní době setkáváme čím dál častěji. Jedná se o poruchu slzného filmu oka, zapříčiněnou nedostatkem slz nebo jejich zvýšeným odpařováním. Častým doprovodným jevem jsou záněty povrchu oka, které rovněž narušují sekreci slz a způsobují podráždění povrchu oka.
FAKTORY
Faktorů, které mohou vyvolat syndrom suchého oka, je celá řada. Z těch nejčastějších uveďme např.:
– faktory vnějšího prostředí – klimatizace, ventilátory, sledování obrazovek, nízká vlhkost prostředí, topení, cigaretový kouř
– nošení kontaktních čoček
– hormonální příčiny – menopauza, nedostatek androgenů, ženské pohlaví
– užívání některých léků (např. na spaní, diuretika, statiny, některá antidepresiva a další), konzervační látky v očních kapkách
– ospalost, únava, následky operace očí, vrozené vady, jiná onemocnění a další faktory
PŘÍZNAKY
Příznaky syndromu suchého oka – svědění, pálení, pocit písku v očích, postupně bolestivost, citlivost na světlo. Paradoxně se může objevit zvýšené slzení, což je dané reakcí oka na suchost sliznice zvýšenou tvorbou slz. Dochází ale k většímu odpařování slz a následně suché sliznici oka. Rovněž může být porušena ochranná lipidová (tuková) vrstva oka, která zabraňuje odpařování slz.
LÉČBA
Pocity se mohou během dne měnit. U lidí s porušenou lipidovou vrstvou jsou potíže zhoršené ráno, při poruše vodné složky naopak během dne. Podle toho také volíme léčbu. Na zánět sliznice se používají oční kapky s protizánětlivým účinkem, které předepíše lékař. Jako doplnění léčby pak oční kapky na zvlhčení oční sliznice. Podle poškozené složky vybíráme i odpovídající kapky. Při poškození lipidové složky to jsou např. Tears Again, Optive Plus, Systane Balance a další, které lipidovou složku obsahují. Při poruše vodné složky použijeme např. Hypromelozu, Visine na unavené oči, na suché oči, Refresh, Hylo-Comod, Bepanthen a další.
Při těžších formách je vhodné použít gelové formy, např. Oftagel, Vidisic, Recugel a jiné. Jsou vhodné i po laserových operacích.
Další možností jsou přípravky bez konzervačních látek. Vhodné jsou především pro ty pacienty, kteří si kapou jiné oční kapky s obsahem konzervačních látek (glaukom apod.), u starších pacientů, při používání kontaktních čoček, u alergiků a alergických reakcích na konzervanty, při dlouhodobém nebo častém (4-6x denně) užívání umělých slz.
Léčbu lze doplnit i přídavky stravy – doplněním vitamínu A, omega 3- a 6- nenasycených kyselin, případně kurkuminu (obsažen v kari). Syndrom suchého oka bychom rozhodně neměli podcenit a kapky vybírat ne podle ceny, ale podle konkrétní situace oka.