Velké množství rostlin kolem nás může skrývat za svou krásou i smrtelné nebezpečí. A mohou to být i rostliny, o kterých si myslíme, že je dobře známe. V ohrožení jsou především děti, které rády lákavé bobulky nebo jiné části rostlin dávají do úst. O některých z nich se nyní zmíníme.
OCÚN JESENNÍ – není asi třeba příliš představovat. Jeho světle fialové květy se objevují na podzim a semena dozrávají další rok zjara. Jedovatá je celá rostlina, účinné látky jsou alkaloidy (nejznámější je kolchicin), využívané i v medicíně (především protinádorový účinek).
PÁMELNÍK BÍLÝ – keře s bílými kuličkami, které tak pěkně praskají, když se na ně šlápne. Najdeme je v parcích, živých plotech, zahradách i na dalších místech. Pochází původem ze severní Ameriky. Podle některých pramenů jsou jedovaté jen plody, podle jiných celá rostlina.
BŘEČŤAN POPÍNAVÝ – liána, obepínající kmeny stromů. Často se vysazuje jako okrasná rostlina. Jedovaté jsou především plody-bobule. Chloupky, rostoucí na mladých výhonech a listech, mohou vyvolat kožní podráždění. Břečťan se využívá do přípravků na podporu odkašlání.
MERUŇKA OBECNÁ – oblíbené ovoce. Jedovatá jsou semena, obsahující vysoké procento amygdalinu. Z něj se štěpením uvolňuje jedovatý kyanovodík. K otravě dítěte stačí i jen několik semen. Stejné látky najdeme i v semenech švestky, třešně a slivoně.
Tak buďte opatrní a v čase vánočních svátků požívejte jiné dobroty :-).
Veselé Vánoce!