Není to tak dávno, co začal nový rok, a na dveře už klepe čas prázdnin a dovolených. Aby Vám na něj zbyly jen krásné vzpomínky, je třeba se dobře připravit. Zdravotní potíže Vás mohou zaskočit kdekoliv a proto by nemělo v prázdninovém zavazadle chybět několik základních léků. Mít po ruce Paralen či Endiaron může mít ve správnou chvíli cenu zlata.

Co tedy přibalit?

-léky na teplotu a bolest-obvykle to bývá Paralen, Panadol, Ibalgin nebo jeho obdoby, Acylpyrin (ale pozor, ten není vhodný pro menší děti!) apod. Pokud máte svůj osvědčený přípravek, je lepší vybrat ten než experimentovat s pro Vás nevyzkoušeným přípravkem.

-léky proti průjmu-nejčastěji to bývá Endiaron, pro menší děti Smecta nebo živočišné uhlí (to má i tu výhodu, že pomáhá z těla přímo odstranit toxiny). Při cestách do teplejších krajin se používá spíše Imodium nebo jeho obdoba Loperon, případně na recept předepisovaný lék Ercefuryl. Je také vhodné doplnit tzv.lactobacily a to i preventivně. Můžete si vybrat z více přípravků v různých formách- kapky, kapsle, rozpustné tablety, rozpustný prášek apod. Důsledné dodržování několika jednoduchých pravidel pomůže snížit riziko nákazy střevním onemocněním. Používejte jen balenou vodu- ať už na pití, čištění zubů nebo mytí ovoce a zeleniny. A pozor i na kostky ledu v nápojích, i tam se může skrývat možný zdroj nákazy.

-léky na zácpu, pokud jí trpíte. Často bývají tyto potíže spojeny právě se změnou místa pobytu a odlišným stravováním. I tady je více možností volby, výběr přípravku záleží vždy na osobě, pro kterou je určen.

-léky na celkové potlačení alergických reakcí. Dnes jsou volně prodejná balení po sedmi tabletách(např.Analergin, Zodac, Zyrtec ) a je možno je použít při poštípání hmyzem, požahání medúzou, sluneční alergii apod. Je vhodné léčbu zkombinovat s lokálně působícím přípravkem, jako je Fenistil gel nebo Fenistil roll-on („kulička“).

-přípravky na zklidnění podrážděných očí (sluníčkem, vodou, prachem..)- nejčastěji používaný je Ophthalmo-Septonex oční kapky, případně Visine nebo Lacrysin. Pokud je podráždění způsobeno spíše alergeny, je vhodnější sanorin-Analergin nebo Livostin oční kapky.

-dezinfekční prostředek na drobná poranění- Jodisol, Betadine, Ajatin, Septonex apod. Jodisol a Betadine jsou vhodné i pro dezinfekci rány po přisátém klíštěti.

-léky na zažívací obtíže vybírejte podle svých zkušeností, každému vyhovuje trochu jiný přípravek a nabídka je opravdu široká.

-léky na nevolnost v dopravních prostředcích Vám ušetří spoustu nepříjemných zážitků a i zde je z čeho vybírat (Kinedryl, Avioplant, Cocculine..)

-obvazový materiál.Gázové čtverce na překrytí rány, obinadlo na přichycení gázy nebo překrytí větší plochy, náplast na přelepení, náplasti s polštářkem (voděodolná, na puchýře, elastické…-volte vždy podle předpokládaných aktivit ) a elastické obinadlo (na stažení kotníku, namoženého kolene…).Také můžeme použít různé bandáže.

Konkrétní výběr jednotlivých léků je nutno uzpůsobit místu a osobám, pro které je připraven. Pamatovat je třeba zvláště na děti, pro které nejsou všechny léky vhodné, i na to, že polknout tabletu může být pro malé děti velký problém. Pro ně tu jsou potom léky ve formě sirupů, rozpustného prášku nebo čípků.

Samozřejmě je nutné vzít s sebou pravidelně užívané léky v dostatečném množství. Ušetříte si spoustu nepříjemností a starostí s jejich sháněním v místě pobytu.

Další nezbytnou součástí prázdninových zavazadel jsou opalovací prostředky a přípravky po opalování. Ale o tom zase až příště.