Letní období, to jsou  prázdniny, dovolená, sluníčko, koupání…, kdo by v takovém počasí myslel na nemoci. Ale ani v tomto ročním období se nám nevyhnou.

Co patří k nejčastějším letním obtížím? Infekce horních cest dýchacích, opary, zhmožděniny a úrazy při sportu, napadení klíštětem, kožní problémy spojené se sluněním atd. Pojďme se u některých zastavit.

INFEKCE HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH

Nejčastěji jsou virového původu, souvislost můžeme najít s prudkými změnami teplot, užíváním klimatizace, změnou prostředí danou cestováním. Bakteriální infekce nebývá tak častá, náchylnější mohou být lidé s oslabenou imunitou, chronicky nemocní a malé děti. Proto také nasazení antibiotik nemívá velký efekt, protože na virové infekce nepůsobí.

AKUTNÍ RÝMA

Jejími typickými příznaky jsou pálení nosní sliznice, kýchání, vodnatá eventuálně v další fázi hlenovitá sekrece. Objevit se může i teplota a bolest hlavy. A pomoc? Nosní kapky nebo sprej s uvolňujícím účinkem na nosní sliznici, běžné léky na bolest a teplotu. Závažnější stavy konzultujeme s lékařem.

LARYNGITIDA = ZÁNĚT HRTANU

Projevuje se ostrou řezavou bolestí v krku, především u polykání, horečka, bolesti kloubů, kašel, chrapot. Pomohou nám léky na teplotu a bolest, na kašel (podle typu kašle volíme léky na suchý, dráždivý kašel nebo na vlhký kašel), obklady na krk.

FARYNGITIDA = ZÁNĚT HLTANU

Opět je tu ostrá bolest v krku, teplota, suchý nebo vlhký kašel. Přípravky volíme podle druhu potíží, nezapomeneme ani na kloktadla do krku nebo různé pastilky s dezinfekčním účinkem. Vhodné je i užití pastilek, které mimo antiseptickou látku obsahují i místně působící látky proti bolesti.

TONZILITIDA = ANGÍNA = ZÁNĚT MANDLÍ

Bolest v krku při polykání doprovází horečka, bolest kloubů a svalů, únava, zvětšení a bolestivost mízních uzlin. Tady je už nutná návštěva lékaře a často přijdou na řadu antibiotika. Ve většině těchto případů má velmi dobrý efekt přípravek BIOPAROX. Je to místně působící antibiotikum s protizánětlivým účinkem. Aplikuje se v šestihodinových intervalech do krku dva střiky na každou stranu a po jednom střiku do každé nosní dírky.

OPARY

Onemocnění virového původu. U náchylných osob se vyvolávajícím faktorem může stát i slunce nebo pobyt u moře. Tady bychom chtěli zmínit jeden způsob pomoci při léčbě oparu a tím je homeopatie. Ve fázi, kdy cítíme mravenčení na místě tvorby oparu, užijeme jednu tubu přípravku OSCILLOCOCCINUM a zopakujeme při opakování tohoto pocitu. Dále můžeme podat APIS MELLIFICA 30CH – 5 granulí 3x denně. Při výskytu drobných puchýřků vezmeme RHUS TOXIKODENDRON 15CH – 5 granulí každou hodinu, při vytvoření jednoho puchýře užijeme CANTHARIS 15CH – 5 granulí každou hodinu. Při oparech ze sluníčka nebo pobytu u moře vezmeme MURIATICUM ACIDUM15 CH – 5 granulí každou hodinu.